Genel Bilgiler

Her yıl Temmuz ayında, Meslek Yüksekokulları ve Açık Öğretim Ön lisans mezunu öğrencilerin Örgün Öğretim Lisans Programlarına devamını sağlamak amacıyla ÖSYM tarafından yapılan bir sınavdır.

Daha önceki yıllarda herhangi bir programa yerleşen aday sonraki sende tekrar DGS’ye girse de  ÖBP ’ sinde bir kesinti yapılmazken, Yükseköğretim Genel Kurulunun 29.07.2010 tarihli toplantısında; bir önceki yıl DGS sonucunda merkezi yerleştirme ile bir yükseköğretim programına yerleştirilen adaylar için bu katsayının ilgili yıldaki DGS’de 0,45 olarak uygulanmasına karar verilmiştir. Bu karar gereği, 2015-DGS’de bir yükseköğretim programına yerleştirilen adayların 2016-DGS ’ de ilgili  ÖBP’leri 0,45 katsayısı ile çarpılacaktır.

Ön lisans akademik not ortalamaları (en yükseği 100, en düşüğü 50 olarak değerlendirilir) 0,8 ile çarpılarak Önlisans Başarı Puanına (ÖBP) dönüştürülür. Böylece, 50 olan en düşük notun ÖBP değeri 40, en yüksek 100 olan notun da  ÖBP değeri 80 dir. 50’nin altında olan notlar 50 olarak değerlendirilir. Bu şekilde hesaplanan Önlisans Başarı Puanı (ÖBP),  0,6  katsayı ile çarpılarak adayların yerleştirmede kullanır.

DGS puanının geçerliliği 1 yıldır. İlk yerleştirmeden sonra boş kalan kontenjanlar için ek yerleştirme işlemi yapılır.

Kimler Başvuru Yapabilir/Yapamaz ?

Meslek Yüksekokulları ve Açık Öğretim Ön lisans Programlarından mezun olmuş olanlar başvurabilir.

Son sınıfta olup da staj dışındaki mezuniyet şartlarını yerine getirmiş olan adaylar başvurabilir.

Açık Öğretim dahil öğretim süresi dört ve daha fazla yıl olan programlardan Önlisans diploması alanlar ya da alacak olanlar DGS ’ ye başvuramazlar.

Açık öğretim ve meslek yüksekokullarının ön lisans programlarından mezun olanlardan açık öğretim lisans programlarına devam etmek isteyenlerinde bu sınava

girmeleri gerekmektedir.

Daha önceki yıllarda uygulanan intibak sistemi kaldırılmıştır. Öğrencinin hangi sınıftan başlayacağını YÖK üniversite yönetime bırakmıştır.

DGS
PUANLARI
SAYISAL
STANDART PUAN
SÖZEL
SATANDART PUAN
ÖBP
DGS-Say 3 0,6 0,6
DGS-Söz 0,6 3 0,6
DGS-EA 1,8 1,8 0,6
copyright © 2017 - Tüm Hakları Saklıdır
Web Tasarım Teknobay.